Topic: Number and Operations  >>  Demonstrate the process of division with one-digit divisors.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

Find the value of 24 ÷ 3.View Details
15 sparrows are sitting on a tree with 5 branches. Equal number of birds are sitting on each branch. Which number sentence shows the number of sparrows on each branch of the tree?View Details
20 birds are sitting on a tree with 5 branches. Equal number of birds are sitting on each branch. Which number sentence shows the number of birds on each branch of the tree?
View Details
252 students from different schools gathered for a statewide sports meet. If 9 students came from each school, how many schools participated in the sports meet?
View Details
3 girls share 12 apples equally among themselves. Select the number sentence that shows the number of apples each girl gets.
View Details
36 storybooks were distributed equally among 6 children. How many books did each child get?View Details
4 apples are to be placed in 2 baskets with equal number of apples in each basket. Select the number sentence that shows the number of apples in each basket.
View Details
4 children share 16 balloons equally among themselves. Which number sentence shows the number of balloons each child gets?View Details
5 children share 10 tacos equally among themselves. Which number sentence shows the number of tacos each child gets?View Details
5 girls share 10 strawberries equally among themselves. Select the number sentence that shows the number of strawberries each girl gets.View Details
8 pencils are to be placed in 2 pencil boxes. Each pencil box should have equal number of pencils. Which number sentence shows how many pencils are there in each box?
View Details
A box of mangoes costs $18. There are 9 mangoes in the box. Find the cost of each mango.
View Details
A car traveled 150 miles in 3 hours at a constant speed. How many miles did the car travel in one hour?
View Details
Annie picked 160 roses. She placed equal number of roses in 8 vases. How many roses did she place in each vase?View Details
At a factory 3 wheels are used for each tricycle. How many tricycles can be made using 93 wheels?
View Details
At a factory, 3 wheels are used for each tricycle. How many tricycles can be made using 93 wheels?
View Details
Calculate: 35 ÷ 7
View Details
Charlie bought 2 ice-creams for $2. What is the cost of each ice-cream?
View Details
Divide:
91 ÷ 3
View Details
Evaluate:
   256 ÷ 4
View Details
Evaluate:
744 ÷ 6
View Details
Evaluate:
324 ÷ 4
View Details
Evaluate:
348 ÷ 6
View Details
Evaluate:
   264 ÷ 6
View Details
Find the number of toys in each shelf, if 28 toys are equally arranged in 4 shelves.
View Details
Find the quotient.
28 ÷ 4
View Details
Find the quotient.
35 ÷ 7
View Details
Find the quotient.
91 ÷ 7
View Details
Find the quotient.
30 ÷ 5
View Details
Find the quotient: 72 ÷ 6
View Details
Find the value of 45 ÷ 9.View Details
Find the value of 56 ÷ 4.View Details
Find:
91 ÷ 7
View Details
Find:
      40 ÷ 5
View Details
Find:
12 ÷ 3
View Details
Find:
18 ÷ 6
View Details
Find:
18 ÷ 9
View Details
Find:
318 ÷ 6
View Details
Find:
32 ÷ 4
View Details
Find:
33 ÷ 3
View Details
Find:
44 ÷ 4
View Details
Find:
   192 ÷ 3
View Details
Justin bought 3 pencils for $6. What is the cost of each pencil?
View Details
Mac bought 4 books for $32. What was the cost of each book?
View Details
Marissa distributed 16 chocolates equally among 8 of her friends. How many chocolates did each of her friends get?View Details
Mr. Sunny buys a box of pencils consisting of 12 pencils. He distributes the pencils among three of his children evenly. How many pencils does each child get?View Details
Mrs. Roswell bought 20 T-shirts to distribute equally among 5 children in an orphanage. How many T-shirts will each child get?
View Details
Mrs.Walls bought 6 apples. She put equal number of apples into 2 baskets. Which number sentence shows the total number of apples in each basket?View Details
Pam harvested 36 cabbages in 6 rows in her garden. If there were same numbers of cabbages in each row, how many cabbages were there in each row?
View Details
Rose has 14 crayons. How many crayons will she be left with if she shares the crayons equally with her friend?
View Details
Solve 32 ÷ 8.
View Details
Tanya has 18 apples. She packs them in boxes. Each box holds 6 apples. How many boxes does Tanya need to pack all the apples?
View Details
The baker puts 8 cookies in a tray. How many trays are needed for 64 cookies?View Details
The residents of each floor of an apartment use 9 kiloliters of water per day. How many floors can be served with a water tank of capacity 45 kiloliters?
View Details
There are 40 children in a class. The teacher asks them to form into equal groups of 4. How many groups will be formed?View Details
Which division fact does the diagram represent?View Details
Which division fact does the diagram represent?

**** **** ****
**** **** ****
**** **** ****
**** **** ****
View Details
Translate :