Topic: Algebra  >>  Solve simple problems involving a functional relationship between two quantities.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

A car can accommodate 5 people. How many people can 8 such cars accommodate?
View Details
A cotton blouse costs $23. How much would 4 such cotton blouses cost?
View Details
An entrance ticket to the Spring Carnival costs $5. How much should Mrs.Williams pay if she needs to buy 9 tickets?View Details
An iron rod weighs 18 ounces. How much would 7 such rods weigh?
View Details
Andy bought 3 toy cars. Each one costs $4.00. How much did he spend?
View Details
Cindy went for a flower show. Roses were arranged such that there were 8 in the first row, 12 in the second row, and 16 in the third row. How many could be there in the fourth row?View Details
Elese bought 10 crayons. Each crayon costs 4 cents. How much did she spend?
View Details
Every day Francis puts $5 in his piggy bank. If he started on Sunday, what would be the total amount in his bank on Friday?View Details
Find the cost of 3 hats, if each hat costs $3.50.View Details
Find the cost of 4 eggs, if each egg costs 8 cents.View Details
Find the cost of 4 pencils, if each pencil costs 3 cents.
View Details
Find the cost of 5 bags, if each bag costs $4.25.View Details
Find the cost of 6 pens, if each pen costs 4 cents.View Details
Find the growth of a plant in 4 days, if it grows by 4 inches each day.View Details
In a survey conducted by teachers, 6 students were interviewed on the first day, 9 students on the second day, and 12 students on the third day. If the pattern continued, how many students were interviewed on the fifth day?
View Details
Jack and his friends build snowmen in winter. They arrange 3 in the first row, 5 in the second row, and 7 in the third row. How many snowmen would there be in the fourth row?
View Details
Jela bought 6 cookies. If each cookie costs 3 cents, find the cost of 6 cookies.View Details
Jenny purchased 8 apples. If each apple costs 4 cents, how much did she spend in all?View Details
Jerald went to a deer sanctuary. The sanctuary has 67 deers. Find the total number of ears the deers in the sanctuary have.View Details
Katie bought 7 cartons of milk at $2 each. How much did she spend in all?View Details
Lisa bought 7 chocolates. Each chocolate costs 5 cents. How much did she spend?
View Details
Stephanie bought toys for $9 each. How much did she spend if she bought 23 such toys?View Details
The number of girls in a class is 58. Find the total number of hands of all the girls in the class.View Details
There are 6 flowers in a basket. How many flowers will there be in 7 baskets?
View Details
Tom, David, and Tim shared $24 equally. How many dollars did Tom get?
View Details
Ursula bought 1 bouquet on Monday, 2 on Tuesday, and 3 on Wednesday. If the cost of each bouquet is $5, find the money spent by her on Wednesday.View Details
Translate :