Topic: Number and Operations  >>  Select and use appropriate operations to solve multiplication and division problems, including those involving money.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

A book costs $25. How much would 4 such books cost?
View Details
A New Year greeting card costs $4. How much would it cost John to buy 5 such cards?
View Details
A school collected $360 by selling tickets for a stage show. If the cost of each ticket was $8, then how many tickets were sold?
View Details
Andy bought 15 toys. Each toy was priced at $6. How much did he pay for the toys?
View Details
Ashley bought 1 bouquet on Monday, 2 on Tuesday, and 3 on Wednesday. If the cost of each bouquet is $5, find the money spent by her on Wednesday.View Details
Carol earns $300 per day. How much will she earn in the month of January?View Details
Christina went to a supermarket. She paid her bill by giving 7 $1 bills. How much was her bill?
View Details
Every day Bob puts $3 in his piggy bank. If he started on Sunday, what would be the total amount in his bank on Friday?View Details
Josh bought 3 pens for $6. What is the cost of each pen?View Details
Julie has four sisters. She plans to buy gifts worth $200 each. Find the money she will need.
View Details
Mac bought 4 books for $32. What was the cost of each book?
View Details
Mrs.Andrew plans to take her students on a picnic. It costs $8 per student. If there are 12 students in all, how many dollars will she collect?
View Details
Sam bought 1 shirt on Monday, 2 on Tuesday, and 3 on Wednesday. If the cost of each shirt is $25, find the money spent by him on Wednesday.View Details
Sheela wants to buy 6 cameras, each worth $225. Find the money required.
View Details
The cost of a leather jacket is $144. Find the total cost of 12 such jackets.
View Details
The price of a pizza is $12. Find the price of 8 such pizzas.
View Details
The price of a trouser is $34. Find the price of 155 such trousers.View Details
The total cost of 5 T-shirts is $250. Find the cost of one T-shirt.View Details
The total cost of 5 T-shirts is $250. Find the cost of one T-shirt.View Details
Translate :