#### Solved Examples and Worksheet for Application of percents

Q1A store marks up the price of a television by 2%. If the store pays $400 for the television, what is the price at which the store sells each piece? A.$348
B. $478 C.$378
D. $408 Step: 1 Selling price = store's cost of the television + markup = 400 + 2% of 400 Step: 2 = 400 + 0.02 × 400 [Convert percent to decimal by moving decimal point two places left and then multiply with the cost.] Step: 3 = 400 + 8 = 408 [Add.] Step: 4 The store sells each television at$408.
Correct Answer is :   $408 Q2Henry buys a bike for$600 and sells it at 10% discount to Tim. Tim sells it at 5% markup to Jake. Find the price Jake paid Tim.
A. $567 B.$560.50
C. $530.75 D.$568

Step: 1
Selling price of bike after 10% discount = regular price - discount
= 600 - 10% of regular price
Step: 2
= 600 - 0.10 × 600
[Convert percent to decimal by moving decimal point two places to left and then multiply with the regular price.]
Step: 3
= 600 - 60 = $540 [Subtract.] Step: 4 Selling price of bike after 5% markup = Selling price of bike after 10% discount + 5% markup cost Step: 5 = 540 + 5% of 540 [Substitute the values.] Step: 6 = 540 + 0.05 × 540 [Convert percent to decimal by moving decimal point two places to left and then multiply with the cost.] Step: 7 = 540 + 27 =$567
Step: 8
Jake paid $567 to Tim. Correct Answer is :$567
Q3The value of a machine decreases by 11% every year. Brian bought the machine yesterday for $50,000. What will be its value next year? A.$44,500
B. $43,500 C.$44,520
D. $45,500 Step: 1 The problem asks us to find the value of the machine next year. So, we first need to find 11% of the present value and then subtract that from the present value. [The value of a machine decreases by 11% every year.] Step: 2 11% = 11100 = 0.11 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 11% of 50000 = 0.11 × 50000 = 5500 [Multiply.] Step: 4 Value of the machine next year = 50000 - 5500 = 44500 Step: 5 So, next year, the value of the machine will be$44,500.
Correct Answer is :   $44,500 Q4Charles is 15% taller than Paul. If Paul is 4 ft tall, How tall is Charles? A. 4.4 ft B. 3.6 ft C. 4.8 ft D. 4.6 ft Step: 1 The problem asks us to find out how tall is Charles. Charles is 15% taller than Paul and Paul is 4 ft tall. So, we first need to find 15% of 4 and then add it to 4 itself. Step: 2 15% = 15100 = 0.15 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 15% of 4 = 0.15 × 4 = 0.6 [Multiply.] Step: 4 Charles is 0.6 ft taller than Paul. Step: 5 So, Charles's height = 4 + 0.6 = 4.6 ft. Correct Answer is : 4.6 ft Q5Matt's father earns 7% more than Victor's father. If Victor's father earns$2,000, how much will Matt's father earn?
A. $3,140 B.$2,140
C. $2,150 D.$1,140

Step: 1
The problem asks us to find how much Matt's father earns. Matt's father earns 7% more than Victor's father and Victor's father earns $2,000. So, we need to find 7% of$2,000 and then add it to $2,000. Step: 2 7% = 7100 = 0.07 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 7% of 2000 = 0.07 × 2000 = 140 [Multiply.] Step: 4 Matt's father earns$140 more than Victor's father.
Step: 5
So, the earnings of Matt's father = $2000 +$140 = $2,140. Correct Answer is :$2,140
Q6Charlie bought a computer for $200. He had to pay 14% sales tax. Find the sales tax paid. A.$29
B. $28 C.$30
D. $31 Step: 1 The problem asks us to find the sales tax Charlie paid. Here, we just need to find 14% of$200.
[Sales tax is a tax based on the cost of the item purchased, usually a percentage of the purchase cost and it is collected directly from the buyer.]
Step: 2
14% = 14100 = 0.14
[Write the percent as a decimal.]
Step: 3
14% of 200
= 0.14 × 200 = 28
[Multiply.]
Step: 4
So, Charlie paid $28 as sales tax. Correct Answer is :$28
Q7Brad won 30% of the games he played. If Brad played a total of 30 games, find the number of games he won.

A. 11
B. 6
C. 9
D. 10

Step: 1
The problem asks us to find the number of games Brad won. Here, we just need to find 30% of 30.
Step: 2
30% = 30100 = 0.3
[Write the percent as a decimal.]
Step: 3
30% of 30 = 0.3 × 30 = 9
[Multiply.]
Step: 4
So, Brad won 9 out of the 30 games he played.
Q8Jim's monthly salary was $5,000. His salary increased by 15% in 6 months. Find his salary after the increase. A.$5,760
B. $6,750 C.$5,750
D. $4,750 Step: 1 Jim's present salary = Jim's original salary + 15% of 5000 Step: 2 15% = 15100 = 0.15 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 15% of 5,000 = 0.15 × 5000 = 750 [Multiply.] Step: 4 Jim's present salary = 5000 + 750 =$5,750
Step: 5
So, Jim's salary after the raise is $5,750. Correct Answer is :$5,750
Q9The price of a book was increased by 11%. The original price of the book was $140. Find the increased price of the book. A.$150
B. $15.40 C.$155.40
D. $165.40 Step: 1 The increased price of the book = original price + 11% of 140 Step: 2 11% = 11100 = 0.11 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 11% of 140 = 0.11 × 140 = 15.40 [Multiply.] Step: 4 The increased price of the book = 140 +15.40 =$155.40
Correct Answer is :   $155.40 Q10The regular price of a jacket was$30. A discount of 20% was marked on it. Find the price of the jacket after the discount.

A. $36 B.$24
C. $27 D.$26

Step: 1
Discount on the jacket = 20% of $30 Step: 2 20% = 20100 = 0.2 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 20% of 30 = 0.2 × 30 = 6 [Multiply.] Step: 4 Price of the jacket after discount = regular price of the jacket - discount = 30 - 6 =$24
Step: 5
So, price of the jacket after discount is $24. Correct Answer is :$24
Q11The regular price of a pair of shoes is $110. If the sales person is selling it at 80% of the regular price, then find the sale price. A.$97
B. $88 C.$99
D. $90 Step: 1 Sale price of the pair of shoes is 80% of 110. Step: 2 80% = 80100 = 0.8 [Write the percent as a decimal.] Step: 3 80% of 110 = 0.8 × 110 =$88
[Multiply.]
Step: 4
So, the sale price of the pair of shoes is $88. Correct Answer is :$88
Q12The regular price of a pair of pants is $140. Find the selling price of the pair of pants, if a discount of 20% is marked on it. A.$112
B. $122 C.$127
D. $137 Step: 1 The discount on the pants = 20% of 140. Step: 2 20% = 20100 = 0.2 [Convert into decimal by dividing by 100.] Step: 3 20% of 140 = 0.2 × 140 =$28
[Multiply.]
Step: 4
The new price of the pants = regular price - discount = 140 - 28 = $112. Step: 5 The selling price of the pants is$112.
Correct Answer is :   $112 Q13On Christmas, a candy store offered 5% discount on the price of a pound of candy. The normal selling price of a pound of candy is$49. Find the selling price of a pound of candy after discount.
A. $2.45 B.$46.55
C. $51.45 D.$44

Step: 1
The normal selling price of a pound of candy is $49 and discount offered by the candy store is 5%. Step: 2 Selling price = normal price - discount. Step: 3 = 49 - 5% of 49 [Substitute the values.] Step: 4 = 49 - 0.05 × 49 [Convert percent to decimal by moving decimal point two places to left and then multiply with the normal price.] Step: 5 = 49 - 2.45 = 46.55 [Subtract.] Step: 6 The selling price is$46.55.
Correct Answer is :   $46.55 Q14A watch company gave an offer of 'Buy one and get 25% discount on the other'. The regular price of the watch was$170. Josh bought 2 watches. How much did he pay?

A. $307.50 B.$297.50
C. $302.50 D. None of the above Step: 1 Cost of second watch = regular price - discount Step: 2 = 170 - 25% of regular price Step: 3 = 170 - 0.25 × 170 [Convert percent to decimal by moving decimal point two places to left and then multiply to the regular price.] Step: 4 = 170 - 42.50 = 127.50 [Subtract.] Step: 5 Cost of two watches = 170 + 127.50 =$297.50
Step: 6
Josh paid $297.50 for the 2 watches. Correct Answer is :$297.50
Q15The population of the United States was about 250 million in 2003, and is growing exponentially at a rate of about 0.7% per year. What will be its population in the year 2013?
A. 250 million
B. 248.1 million
C. 230 million
D. 268.1 million

Step: 1
From the data, the time t is 10 years, since it calculated from the year 2003 to year 2013.
Step: 2
The percent increase, r = 0.7% = 0.007
Step: 3
The initial population, C = 250 million
Step: 4
y = C(1 + r)t
[Write exponential growth model.]
Step: 5
= 250(1 + 0.007)10
[Substitute C = 250, r = 0.007 and t = 10.]
Step: 6
= 250(1.007)10 = 268.1
[Simplify.]
Step: 7
The population in the year 2013 will be 268.1 million.
Correct Answer is :   268.1 million
• Percent