Unit Rate

Definition of Unit Rate

Unit Rate is the ratio of two measurements in which the second term is 1.

More About Unit of Measurement

The two measurements involved for which ratio are taken in unit rate is always different.

Example of Unit Rate

If Nancy earns $180 in 20 hours, then unit rate of her earning is given as 180/20 = $9 per hour.

Video Examples: Unit Rate

Solved Example on Unit Rate

Ques: William can pack 60 toys in 4 hours. Find the unit rate with which he packs toys.

  • A. 16 toys/hour
  • B. 15 toys/hour
  • C. 14 toys/hour
  • D. 13 toys/hour

Correct Answer: B


  • Step 1: Unit rate is a ratio of different units of measurement with the second term being equal to 1.
  • Step 2: So, Unit Rate = toys/hours =60/40
  • Step 3: = [Divide both the numerator and the denominator by the denominator.]
  • Step 4: =15/1 = 15 [Simplify.]
  • Step 5: So, William can pack 15 toys/hour.

Translate :

Please provide your email for a free trial as a Teacher or Student. This trial will be valid for the current academic year (2015-16). An email to this address includes the password to login to the full web application. You will also receive other promotional emails as and when such deals become available.

I am a Teacher Student