Topic: Number and Operations  >>  Solve problems involving decimals.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

A filling station had 315.83 gallons of gasoline. 211.66 gallons of gasoline was sold in a single day. How many gallons of gasoline were left in filling station?
View Details
A shopkeeper had 557.19 grams of sugar. He sold 382.11 grams. How many grams of sugar is left with him?View Details
A taxi driver charges $3.30 per mile. How much does Jason pay, if he travels 13.3 miles?View Details
A taxi driver charges $4.20 per mile. How much does Chris pay, if he travels 12.2 miles?View Details
A team of 28 divers set a record by diving 190.4 miles under water. What is the mean distance dived by each diver?
View Details
A turbine, at a hydroelectric power station, produces 59.3 MW of electrical energy per hour. Find the energy produced in 7.40 hours.
View Details
Andrew had $584.25 in his account. He withdrew $353.13. Find the balance.View Details
Ashley bought 9 T-shirts, one for each of her 9 brothers, for $6.55 each. The cashier charged her an additional $10.09 as sales tax. She left the store with an amount of $31.36. How much did Ashley start with?View Details
Ashley has 789.6 gm of medicine. She has to fill capsules with 32.9 g of the medicine per capsule. Find the number of capsules she can fill.View Details
At a local sports store, one softball costs $5.50 and one tennis ball costs $2.25. How much would Jeff pay if he buys 4 tennis balls?View Details
At the local sports store, one softball costs $5.15 and a can of tennis balls costs $3.75. How much would Gary pay if he buys 5 cans of tennis balls?
View Details
Calculate the circumference of a circle with radius 12.28 cm. Take the value of π as 3.14.
View Details
Charlie bought a poster worth $3.80, a birthday card for $2.24, and spent $2.75 on gift wrapping paper. How much did he spend in all?View Details
Charlie went shopping with $55.75. He spent $28.50. How much money was he left with?View Details
Chris sold a 9-pound box of turkey for $13.95. What was the cost per pound?
View Details
Cost of each book is $10.50. Brad bought 10 books. How much did he spend on books?
View Details
Cost of each toy is $3.75. Nathan bought 100 toys. How much did he spend on toys?
View Details
Cost of each toy is $7.39. Bill bought 10 toys. How much did he spend on toys?
View Details
Dinner for Janet and her three friends cost $44.55 plus $8.00 tip and tax. Janet and her friends decide to split the total cost evenly. Which operations would you use to find how much each person will pay?
View Details
Emily paid $11.20 for 14 basketballs. What is the cost of each basketball?
View Details
Ethan had $815.54 in his checking account. He deposited $220.43 this morning. Find the new balance in his account.View Details
Ethan borrowed $4629.27 from his friend Victor to buy a car. How much does Ethan still owe Victor, if he repays $2994.21?
View Details
Frank walked 3.1 miles in the morning and 2.8 miles in the evening. How many miles did he walk in all?
View Details
Gary's school is 6.45 mi away from his house. How long would it take him to reach his school, if he walks at the rate of 5 miles per hour?
View Details
Henry planned to paint his living room. He spent $15.45 on paint and $7.35 on brushes. How much did he spend in all?View Details
Joe went for shopping with $77.98 in his pocket. He spent $33.98. How much was left with him?
View Details
John bought 40 hamburgers, each one of which cost $2.50, and paid for them with $10 bills. How many $10 bills did he use?View Details
John bought a pizza for $10.50. He paid $15. How much change should he get?View Details
John received a total of $75 commission in two days for selling some cosmetic products. The commission per item is $0.30. Find the number of items he sold on the second day, if his commission on the first day is $30.
View Details
John walked 1.5 miles on Monday, 1.7 miles on Tuesday, 1.3 miles on Wednesday. How many miles did he walk in all?
View Details
John walked 1.5 miles on Monday, 1.7 miles on Tuesday, 1.3 miles on Wednesday. How many miles did he walk in all?
View Details
Josh bought 5 ball-point pens for $1.60. How much does each pen cost?View Details
Katie bought 14 basketballs by paying $11.20. What is the cost of each basketball?
View Details
Kevin bought 5 dresses that cost $39.95 each and 4 shirts that cost $14.95 each. About how much did he spend in all?View Details
Kristie jogged 1.24 miles each on Monday and Tuesday, rode her bike for a distance of 2.74 miles on Wednesday and walked for a half mile on Thrusday and a half mile on Friday. Calculate the total distance, she covered from Monday to Friday.View Details
Lindsay spends $3.12 on milk every day. If the cost of milk is $0.13 per ounce. How many ounces of milk does she buy each day?
View Details
Lindsay was counting the lights on her fence. Each light on the fence was placed at a distance of 8.2 ft, and the fence was 126.28 feet long. Find the number of lights on the fence.View Details
Nathan spent $2.65 on tea leaves. The tea leaves cost $0.05 per ounce. How many ounces of tea leaves did Nathan purchase?View Details
Nick bought a shirt for $14.66. He gave the clerk $20. How much change should he get?View Details
Paul wanted to buy 7 cans of tomato sauce. If each can contains 0.18 kg of sauce, how much sauce would be there in 7 cans?View Details
Sam earns $7.50 per hour. What does Sam earn, if he works for 11 hours?
View Details
Shania has to pay $42.56 in the cash counter. She bought two pairs of socks worth $2.38 each, a shirt worth $ 14.90, three bags of chocolates for $6.30 each, and two gift bags. Find the cost of each gift bag, if both the bags are of same worth.
View Details
Sheela bought milk for $2, vegetables for $3.85. She gave the cashier $10. Which of the following helps you to find the change?View Details
Tanya bought 15 food packets, each weighing 2.25 lb, for $67.50. What was the cost of each packet?View Details
Tanya bought 15 meat packages, each weighing 3.25 lb, for $45.60. What was the cost of each package?View Details
The cost of an apple is $0.75. Emily decided to buy 9 apples. How much did she spend?View Details
The costs of three items are $35.40, $2.62, and $8.90. Find the total cost of the three items.
View Details
The distance between Lake City and Milan is 51.9 km. The distance between Milan and Rosedale is 40.57 km. Find the distance between Lake City and Rosedale.
[Hint: Milan is in between Lake City and Rosedale.]
View Details
The distance between place A and place B is 59.7 km. The distance between place B and place C is 15.64 km. Find the distance between place A and place C, if one wants to travel via place B.View Details
The individual weights of three infants are 7.6 pounds, 5.3 pounds, and 2.8 pounds. Find their total weight.
View Details
The maximum temperature of a place was recorded as 26.94°C and the minimum temperature was recorded as 13.48°C. Find the range of the temperatures.View Details
The table lists the prices of various items in a bakery.
ItemPrice
White bread2 for $1.25
Rye bread2 for $1.35
Ham burger buns6 for $0.85
Onion rolls6 for $1
Hot dog buns6 for $0.69
Chris and Sunny decided to buy 15 onion rolls, 6 hamburger buns and 2 loaves of rye bread from the bakery. How much will it cost them?
View Details
Victor wants to set up a garden for his house. He needs 11.72 yards of land for that purpose. If Victor already has 8.4 yards of land, then how much additional land does he need?
View Details
When Johnny read the thermometer this morning, it was 53° F. At 5 p.m., the temperature was 98.5°F. What was the increase in the temperature?View Details
William bought a pen for $4.25, a pencil for $2.55, and a book for $6.29. How much did he spend altogether?
View Details
Translate :