Topic: Number and Operations  >>  Determine the unit cost when given the total cost and number of units.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

Ashley spent $36 for 9 tickets. If each ticket was the same price, find the amount spent on each ticket?View Details
Carol paid $208 and bought 8 vases. Find the cost of each vase if each one costs the same.
View Details
Chris paid $472 for 8 tickets as the entry fee for a football game. What is the cost of each ticket?
View Details
Ethan bought 2 hockey tickets for $84. Find the cost of one hockey ticket.View Details
Frank bought 2 cookies for $2. What is the cost of each cookie?View Details
Hanna paid $78 and bought 2 bouquets. Find the cost of each bouquet if each one costs the same.
View Details
Henry bought 2 cups for $4. What is the cost of each of the cups?View Details
Jason paid $612 for 9 tickets as the entry fee for a football game . What is the cost of each ticket?
View Details
John paid $776 for 8 tickets as the entry fee for a soccer match. What is the cost of each ticket?View Details
Josh bought 3 pens for $6. What is the cost of each pen?View Details
Justin bought 3 cookies for $6. What is the cost of each cookie?View Details
Olga spent $24 for 6 bouquets. If each bouquet was the same price, find the amount spent on each bouquet.View Details
Rachel purchased 4 pounds of steak for $32. How much does one pound of steak cost?
View Details
Sunny went to a movie with his family. He spent $54 for 6 tickets. What is the cost of each ticket?
View Details
Zelma bought 2 tickets for $10. If each ticket was the same price, find the amount spent on each ticket.View Details
Translate :