Topic: Number and Operations  >>  Solves real-world problems involving multiplication of whole numbers using an appropriate method.

Note:To view question in detailed, click on "View Details"

79,034 pints of flavored milk is sold by a dairy each month. How many pints are sold in 8 months?View Details
78 couples attended a party. Find the total number of people who attended the party.
View Details
A book costs $25. How much would 4 such books cost?
View Details
A book of tickets contained 21 tickets. Eric sold 9 books of tickets. How many tickets did he sell?View Details
A box weighs 8 kg. How much would 5 such boxes weigh?View Details
A building has 8 floors. Each floor has 20 rooms. Find the total number of rooms in the building.
View Details
A car can accommodate 5 people. How many people can 2 such cars accommodate?
View Details
A classroom can accommodate 30 students. Find the total number of students who can be accommodated in 20 such classrooms available in the school.
View Details
A garden is divided into 24 small rectangular areas and 11 tulips plants are planted in each rectangular area. Find total number of tulips plants in the garden.
View Details
A garden is divided into 43 small rectangular beds and 13 seeds are sown in each rectangular bed. Find total number of seeds sown in the garden.

View Details
A garden is divided into 25 small squares and 15 rose plants are planted in each square. Find the total number of rose plants in the garden.View Details
A New Year greeting card costs $4. How much would it cost John to buy 5 such cards?
View Details
Amy collects marbles and stores them in boxes. She stores 7 marbles in each box. She has 6 boxes of marbles. How many marbles does Amy have?
View Details
Andy bought 15 toys. Each toy was priced at $6. How much did he pay for the toys?
View Details
Charlie built 15 model cars. Each car has 4 wheels. How many wheels did Charlie use?
View Details
Christina bought 2 bags. Each bag has 70 toys. How many toys did she buy?View Details
Each box has 22 stickers. How many stickers are in 313 boxes?
View Details
Each boy collected 23 seashells. There were 56 boys in the class. How many seashells are there in all?
View Details
Each can holds 14 fluid ounces of soda. How much soda is in a case of 52 cans of soda?
View Details
Edd bought 4 boxes of cookies. Each box has 8 cookies. Find the number of cookies he bought in all.View Details
How many balls are there in 4 boxes, if each box contains 2 balls?View Details
How many balls are there in 6 boxes, if each box contains 4 balls?
View Details
How many crayons can there be in 3 boxes if each box contains 8 crayons?
View Details
How many flowers are needed to make 5 bouquets, if each bouquet needs 20 flowers?
View Details
How many flowers are needed to make 6 bouquets, if each bouquet needs 9 flowers?
View Details
How many flowers are there in 23 bouquets, if each bouquet contains 12 flowers?
View Details
In a garden, there are 42 rows and each row has 12 mango trees. How many mango trees are there in the garden?
View Details
Jerald buys 7 kg of apples and gives 2 kg to Frank. Who has more apples now?
View Details
Lydia took 24 pictures with one roll of film. How many pictures can she take with 7 rolls of film?
View Details
Mathew has 4 boxes of crayons. There are 5 crayons in each box. How many crayons does Mathew have?View Details
Mr. Brad′s family moved from London to USA. They carried 5 suitcases each weighing 80 lb. How much did their luggage weigh altogether?
View Details
Mr. William′s family moved from Texas to South Carolina. They carried 4 suitcases each weighing 60 lb. How much did their luggage weigh altogether?
View Details
One of the rides at the amusement park is 25 times as tall as Andy. If Andy is 55 inches tall, how many inches tall is the ride?
View Details
Sarah bought 3 lb of apples at the rate 80¢ per lb. Find the price of apples that Sarah bought.View Details
Stephanie distributed 9 chocolates to each of her 7 friends on her birthday. How many chocolates did she distribute altogether?
View Details
Stephen built 24 model trucks. Each truck has 6 wheels. Find the total number of wheels used by Stephen.View Details
The cost of a leather jacket is $144. Find the total cost of 12 such jackets.
View Details
The length of a rope is 32 times as long as a stick. If the stick is 15 inches long, then what is the length of the rope?
View Details
The price of a pair of jeans is $28. Find the price of 250 such pairs of jeans.
View Details
There are 34 boxes containing 11 marbles each. How many marbles are there altogether?
View Details
There are 20 trees in a garden. 6 birds are sitting on each tree. How many birds are there in the garden?
(Assume that the same number of birds are sitting on each tree.)
View Details
There are 40 cards in a box. Find the number of cards in 5 boxes.
View Details
There are 60 cards in a box. Find the number of cards in 6 boxes.
View Details
There are 60 minutes in an hour. Find the number of minutes in 7 hours.View Details
Tommy takes 6 slices of bread in his breakfast everyday. Calculate the number of slices of bread he eats in a week.View Details
Twelve teams are participating in a tournament. Each team has 27 players. How many players are there altogether?View Details
William bought 6 apples. Each apple was priced at 4¢. How much did he pay for the apples?View Details
Translate :