- -
Solved Examples
Click on a 'View Solution' below for other questions:
f   What is the dividend in the expression 48.15 ÷ 4?
   f
View Solution
f   Find:
32.41 ÷ 0   f
View Solution
f   What is the divisor in the expression 43.83 ÷ 5?   f View Solution
f   Find the value of a in a ÷ 2.22 = 3.24.   f View Solution
f   What is the dividend if 9 divides 22.05?   f View Solution
f   Find the dividend, if the divisor is 4 and the quotient is 3.23.   f View Solution
f   Jerald bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.   f View Solution
f   Tommy has four bottles of juice. Find the quantity of juice in each bottle, if the quantity of juice in four bottles is 13.8 pints.
   f
View Solution
f   How long will Jake take to drive a distance of 499.38 mi, if he drives at a speed of 40.6 mi/hr?
   f
View Solution
f   Ursula walks at a speed of 5.2 mi/hr. How long does she take to walk 13 mi?
   f
View Solution
f   Marissa bought three ice cream cones for $6.60. Find the price of one ice cream cone.
   f
View Solution
f   Mr. Andrew bought five chocolates for $5.35. Find the price of one chocolate.   f View Solution
f   Find the value of c in 654 × c = 6.   f View Solution
f   Mr. Sam bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.   f View Solution
f   Mr. Jake bought five ice creams for $5.35. Find the price of one ice cream.   f View Solution
f   Mr. Sunny bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.
   f
View Solution
f   Francis bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.   f View Solution
f   Mike has four bottles of juice. Find the quantity of juice in each bottle, if the quantity of juice in four bottles is 13.8 pints.
   f
View Solution
f   How long will Jason take to drive a distance of 499.38 mi, if he drives at a speed of 40.6 mi/hr?
   f
View Solution
f   What is the divisor in the expression 78.17 ÷ 3?   f View Solution
f   Mr. Charlie bought 3 toys of equal price for $4.20. Find the price of each toy.   f View Solution
f   What is the divisor in the expression 87.64 ÷ 2?   f View Solution
f   What is the dividend in the expression 58.33 ÷ 5?
   f
View Solution
f   Find:
98.22 ÷ 0   f
View Solution
f   Find the value of a in a ÷ 2.42 = 4.89.   f View Solution
f   Find: 3.456 ÷ 3
   f
View Solution
f   Find the value of the quotient for the expression 4.65 ÷ 5.
   f
View Solution
f   Find:
100.05 ÷ 5
   f
View Solution
f   Find the value of a in 10.02 ÷ 4 = a.
   f
View Solution
f   What is the quotient value of 20.05 ÷ 10?
   f
View Solution
f   What is the dividend if 8 divides 22.02?   f View Solution
f   Find the quotient, if the divisor is 12 and the dividend is 12.24.
   f
View Solution
f   Find the quotient, if the divisor is 1.1 and the dividend is two times the divisor.
   f
View Solution
f   Find the dividend, if the divisor is 4 and the quotient is 4.32.   f View Solution
f   Justin bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.   f View Solution
f   Victor has four bottles of juice. Find the quantity of juice in each bottle, if the quantity of juice in four bottles is 13.8 pints.
   f
View Solution
f   How long will Mike take to drive a distance of 499.38 mi, if he drives at a speed of 40.6 mi/hr?
   f
View Solution
f   Lauren walks at a speed of 5.2 mi/hr. How long does she take to walk 13 mi?
   f
View Solution
f   Nancy bought three ice cream cones for $6.60. Find the price of one ice cream cone.
   f
View Solution
f   One kilogram is 2.2 pounds. How many kilograms are there in 10.12 pounds?
   f
View Solution
f   Find the value of a in 23 × a = 46.069.   f View Solution
f   Mr. Frank bought five chocolates for $5.35. Find the price of one chocolate.   f View Solution
f   Find the value of c in 872 × c = 8.   f View Solution
f   Find the value of (45 ÷ 15) ÷ (12 ÷ 6).
   f
View Solution
f   Mr. Francis bought 3 books of equal price for $4.20. Find the price of each book.   f View Solution
f   Mr. Francis bought five ice creams for $5.35. Find the price of one ice cream.   f View Solution
f   Mr. Josh bought 3 pens of equal price for $4.20. Find the price of each pen.
   f
View Solution
f   Find the quotient: 38.74 ÷ 2.5
   f
View Solution
f   Mr. Joy bought 4 model racing cars for $13.8. Find the cost of each model.   f View Solution