- -
Solved Examples
Click on a 'View Solution' below for other questions:
e   Solve: w100 = - 90
   e
View Solution
e   Solve: - 6b = 36
   e
View Solution
e   The cost of 13 cookies is $221. What is the cost of each cookie?   e View Solution
e   In Brad's bakery, half a packet of bread contains 18 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
   e
View Solution
e   Andrew, Jerald and Jeff plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly?   e View Solution
e   Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 90 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 10 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?    e View Solution
e   Solve: - a3 = 3
   e
View Solution
e   Danielle distributed 63 chocolates evenly among 7 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
   e
View Solution
B   Mr. Matt bought 24 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 8 members in his family, including him?   B View Solution
B   Find the value of 3q, by solving the equation 3q7= - 7.   B View Solution
B   Solve: z- 5 = - 5
   B
View Solution
B   How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $100?
   B
View Solution
B   How much does each bottle cost, if a crate containing 21 bottles of soft drinks costs $84?   B View Solution
B   1000 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park?   B View Solution
B   Stephanie needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $40, then what would be the cost of one yard of ribbon?
   B
View Solution
B   In a computer-learning institute, there are 7 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 70 computers altogether?
   B
View Solution
B   A quarter of an egg-tray has 8 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain?   B View Solution
B   Mr. Frank runs for about 4 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 8 minutes?
   B
View Solution
B   To bake 6 cakes, Nina uses 12 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
   B
View Solution
B   A box containing 15 chalk costs $4. How much does each chalk cost?
   B
View Solution
B   There are 33 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1650. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get?   B View Solution
B   A pharmaceutical company distributed 2000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
   B
View Solution
B   Holly purchased 9 wristbands, $0.60 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands?   B View Solution
B   The teacher distributes 34 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 2 pencils?
   B
View Solution
B   Solve: w50 = - 70
   B
View Solution
B   The cost of 15 cookies is $210.90. What is the cost of each cookie?   B View Solution
B   Solve: - 7b = 49
   B
View Solution
B   Bill went on a journey in his car. Gasoline costs about $3 per gallon. For his trip, Bill spent $60 on gasoline. How many gallons of gas did he use?
   B
View Solution
B   Solve: - a3 = 4
   B
View Solution
B   Solve: z- 2 = - 6
   B
View Solution
B   1300 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park?   B View Solution
B   In a computer-learning institute, there are 10 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 80 computers altogether?
   B
View Solution
B   Mr. William runs for about 5 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 6 minutes?
   B
View Solution
B   A quarter of an egg-tray has 7 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain?   B View Solution
B   Marissa distributed 99 chocolates evenly among 9 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
   B
View Solution
B   Mr. John bought 30 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 6 members in his family, including him?   B View Solution
B   Solve: - 9b = 81
   B
View Solution
B   Solve: w150 = - 80
   B
View Solution
B   The cost of 13 cookies is $125.97. What is the cost of each cookie?   B View Solution
B   In William's bakery, half a packet of bread contains 16 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
   B
View Solution
B   Arthur, Josh and Jason plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly?   B View Solution
B   Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 130 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 13 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?    B View Solution
B   Find the value of 5q, by solving the equation 5q7= - 7.   B View Solution
B   How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $110?
   B
View Solution
B   How much does each bottle cost, if a crate containing 32 bottles of soft drinks costs $64?   B View Solution
B   Hanna needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $30, then what would be the cost of one yard of ribbon?
   B
View Solution
B   To bake 7 cakes, Emily uses 28 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
   B
View Solution
B   A box containing 12 card costs $3. How much does each card cost?
   B
View Solution
B   There are 25 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1750. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get?   B View Solution
B   A pharmaceutical company distributed 4000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
   B
View Solution
B   Nancy purchased 10 wristbands, $0.70 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands?   B View Solution
B   The teacher distributes 68 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 4 pencils?
   B
View Solution
B   Solve: - 8 x = 4.4   B View Solution
B   Solve: 112 x = 6
   B
View Solution
B   Solve: 75 v = 15
   B
View Solution
B   Solve the equation m9 = 563 .   B View Solution
B   Solve the equation x3 = 423 to find the value of the variable x.
   B
View Solution
B   Solve: y- 3.5 = - 7   B View Solution
B   Solve: 4.5x = 9   B View Solution