- -
Solved Examples
Click on a 'View Solution' below for other questions:
DD  Solve: - a3 = 3
  DD
View Solution
DD  Solve: z- 5 = - 5
  DD
View Solution
DD  1000 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park?  DD View Solution
DD  In a computer-learning institute, there are 7 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 70 computers altogether?
  DD
View Solution
DD  Mr. Frank runs for about 4 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 8 minutes?
  DD
View Solution
DD  Solve: w100 = - 90
  DD
View Solution
DD  Solve: - 6b = 36
  DD
View Solution
DD  The cost of 13 cookies is $221. What is the cost of each cookie?  DD View Solution
DD  In Brad's bakery, half a packet of bread contains 18 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
  DD
View Solution
DD  Andrew, Jerald and Jeff plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly?  DD View Solution
DD  Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 90 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 10 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?   DD View Solution
DD  Danielle distributed 63 chocolates evenly among 7 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
  DD
View Solution
DD  Mr. Matt bought 24 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 8 members in his family, including him?  DD View Solution
DD  Find the value of 3q, by solving the equation 3q7= - 7.  DD View Solution
DD  How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $100?
  DD
View Solution
DD  How much does each bottle cost, if a crate containing 21 bottles of soft drinks costs $84?  DD View Solution
DD  Stephanie needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $40, then what would be the cost of one yard of ribbon?
  DD
View Solution
DD  A quarter of an egg-tray has 8 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain?  DD View Solution
DD  To bake 6 cakes, Nina uses 12 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
  DD
View Solution
DD  A box containing 15 chalk costs $4. How much does each chalk cost?
  DD
View Solution
DD  There are 33 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1650. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get?  DD View Solution
DD  A pharmaceutical company distributed 2000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
  DD
View Solution
DD  Holly purchased 9 wristbands, $0.60 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands?  DD View Solution
DD  The teacher distributes 34 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 2 pencils?
  DD
View Solution
DD  Solve: w50 = - 70
  DD
View Solution
DD  The cost of 15 cookies is $210.90. What is the cost of each cookie?  DD View Solution
DD  Solve: - 7b = 49
  DD
View Solution
DD  Solve: - a3 = 4
  DD
View Solution
DD  Solve: z- 2 = - 6
  DD
View Solution
DD  Bill went on a journey in his car. Gasoline costs about $3 per gallon. For his trip, Bill spent $60 on gasoline. How many gallons of gas did he use?
  DD
View Solution
DD  1300 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park?  DD View Solution
DD  In a computer-learning institute, there are 10 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 80 computers altogether?
  DD
View Solution
DD  Mr. William runs for about 5 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 6 minutes?
  DD
View Solution
DD  A quarter of an egg-tray has 7 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain?  DD View Solution
DD  Marissa distributed 99 chocolates evenly among 9 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
  DD
View Solution
DD  Mr. John bought 30 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 6 members in his family, including him?  DD View Solution
DD  Solve: - 9b = 81
  DD
View Solution
DD  Solve: w150 = - 80
  DD
View Solution
DD  The cost of 13 cookies is $125.97. What is the cost of each cookie?  DD View Solution
DD  In William's bakery, half a packet of bread contains 16 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
  DD
View Solution
DD  Arthur, Josh and Jason plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly?  DD View Solution
DD  Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 130 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 13 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?   DD View Solution
DD  Find the value of 5q, by solving the equation 5q7= - 7.  DD View Solution
DD  How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $110?
  DD
View Solution
DD  How much does each bottle cost, if a crate containing 32 bottles of soft drinks costs $64?  DD View Solution
DD  Hanna needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $30, then what would be the cost of one yard of ribbon?
  DD
View Solution
DD  To bake 7 cakes, Emily uses 28 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
  DD
View Solution
DD  A box containing 12 card costs $3. How much does each card cost?
  DD
View Solution
DD  There are 25 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1750. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get?  DD View Solution
DD  A pharmaceutical company distributed 4000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
  DD
View Solution
DD  Nancy purchased 10 wristbands, $0.70 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands?  DD View Solution
DD  The teacher distributes 68 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 4 pencils?
  DD
View Solution
DD  Solve: - 8 x = 4.4  DD View Solution
DD  Solve: 112 x = 6
  DD
View Solution
DD  Solve: 75 v = 15
  DD
View Solution
DD  Solve the equation m9 = 563 .  DD View Solution
DD  Solve the equation x3 = 423 to find the value of the variable x.
  DD
View Solution
DD  Solve: y- 3.5 = - 7  DD View Solution
DD  Solve: 4.5x = 9  DD View Solution