- -
Solved Examples
Click on a 'View Solution' below for other questions:
eee Solve: w100 = - 90
 eee
View Solution
eee Solve: - a3 = 3
 eee
View Solution
eee Solve: z- 5 = - 5
 eee
View Solution
eee Solve: - 6b = 36
 eee
View Solution
eee 1000 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park? eee View Solution
eee The cost of 13 cookies is $221. What is the cost of each cookie? eee View Solution
eee In a computer-learning institute, there are 7 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 70 computers altogether?
 eee
View Solution
eee In Brad's bakery, half a packet of bread contains 18 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
 eee
View Solution
eee Andrew, Jerald and Jeff plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly? eee View Solution
eee Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 90 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 10 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?  eee View Solution
eee Danielle distributed 63 chocolates evenly among 7 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
 eee
View Solution
eee Mr. Frank runs for about 4 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 8 minutes?
 eee
View Solution
eee Mr. Matt bought 24 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 8 members in his family, including him? eee View Solution
eee Find the value of 3q, by solving the equation 3q7= - 7. eee View Solution
eee How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $100?
 eee
View Solution
eee How much does each bottle cost, if a crate containing 21 bottles of soft drinks costs $84? eee View Solution
eee Stephanie needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $40, then what would be the cost of one yard of ribbon?
 eee
View Solution
eee A quarter of an egg-tray has 8 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain? eee View Solution
eee To bake 6 cakes, Nina uses 12 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
 eee
View Solution
eee A box containing 15 chalk costs $4. How much does each chalk cost?
 eee
View Solution
eee There are 33 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1650. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get? eee View Solution
eee A pharmaceutical company distributed 2000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
 eee
View Solution
eee Holly purchased 9 wristbands, $0.60 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands? eee View Solution
eee The teacher distributes 34 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 2 pencils?
 eee
View Solution
eee Solve: w50 = - 70
 eee
View Solution
eee The cost of 15 cookies is $210.90. What is the cost of each cookie? eee View Solution
eee Solve: - 7b = 49
 eee
View Solution
eee Bill went on a journey in his car. Gasoline costs about $3 per gallon. For his trip, Bill spent $60 on gasoline. How many gallons of gas did he use?
 eee
View Solution
eee Solve: - a3 = 4
 eee
View Solution
eee Solve: z- 2 = - 6
 eee
View Solution
eee 1300 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park? eee View Solution
eee In a computer-learning institute, there are 10 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 80 computers altogether?
 eee
View Solution
eee Mr. William runs for about 5 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 6 minutes?
 eee
View Solution
eee A quarter of an egg-tray has 7 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain? eee View Solution
eee Marissa distributed 99 chocolates evenly among 9 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
 eee
View Solution
eee Mr. John bought 30 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 6 members in his family, including him? eee View Solution
eee Solve: - 9b = 81
 eee
View Solution
eee Solve: w150 = - 80
 eee
View Solution
eee The cost of 13 cookies is $125.97. What is the cost of each cookie? eee View Solution
eee In William's bakery, half a packet of bread contains 16 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
 eee
View Solution
eee Arthur, Josh and Jason plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly? eee View Solution
eee Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 130 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 13 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?  eee View Solution
eee Find the value of 5q, by solving the equation 5q7= - 7. eee View Solution
eee How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $110?
 eee
View Solution
eee How much does each bottle cost, if a crate containing 32 bottles of soft drinks costs $64? eee View Solution
eee Hanna needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $30, then what would be the cost of one yard of ribbon?
 eee
View Solution
eee To bake 7 cakes, Emily uses 28 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
 eee
View Solution
eee A box containing 12 card costs $3. How much does each card cost?
 eee
View Solution
eee There are 25 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1750. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get? eee View Solution
eee A pharmaceutical company distributed 4000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
 eee
View Solution
eee Nancy purchased 10 wristbands, $0.70 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands? eee View Solution
cc  The teacher distributes 68 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 4 pencils?
  cc
View Solution
cc  Solve: - 8 x = 4.4  cc View Solution
cc  Solve: 112 x = 6
  cc
View Solution
cc  Solve: 75 v = 15
  cc
View Solution
cc  Solve the equation m9 = 563 .  cc View Solution
cc  Solve the equation x3 = 423 to find the value of the variable x.
  cc
View Solution
cc  Solve: y- 3.5 = - 7  cc View Solution
cc  Solve: 4.5x = 9  cc View Solution