- -
Solved Examples
Click on a 'View Solution' below for other questions:
fff Solve: w100 = - 90
 fff
View Solution
fff Solve: - 6b = 36
 fff
View Solution
fff The cost of 13 cookies is $221. What is the cost of each cookie? fff View Solution
fff In Brad's bakery, half a packet of bread contains 18 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
 fff
View Solution
fff Andrew, Jerald and Jeff plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly? fff View Solution
fff Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 90 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 10 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?  fff View Solution
fff Solve: - a3 = 3
 fff
View Solution
fff Solve: z- 5 = - 5
 fff
View Solution
fff Danielle distributed 63 chocolates evenly among 7 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
 fff
View Solution
fff 1000 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park? fff View Solution
fff Mr. Matt bought 24 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 8 members in his family, including him? fff View Solution
fff In a computer-learning institute, there are 7 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 70 computers altogether?
 fff
View Solution
fff Find the value of 3q, by solving the equation 3q7= - 7. fff View Solution
fff Mr. Frank runs for about 4 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 8 minutes?
 fff
View Solution
fff How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $100?
 fff
View Solution
fff How much does each bottle cost, if a crate containing 21 bottles of soft drinks costs $84? fff View Solution
fff Stephanie needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $40, then what would be the cost of one yard of ribbon?
 fff
View Solution
fff A quarter of an egg-tray has 8 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain? fff View Solution
fff To bake 6 cakes, Nina uses 12 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
 fff
View Solution
fff A box containing 15 chalk costs $4. How much does each chalk cost?
 fff
View Solution
fff There are 33 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1650. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get? fff View Solution
fff A pharmaceutical company distributed 2000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
 fff
View Solution
fff Holly purchased 9 wristbands, $0.60 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands? fff View Solution
fff The teacher distributes 34 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 2 pencils?
 fff
View Solution
fff Solve: w50 = - 70
 fff
View Solution
fff The cost of 15 cookies is $210.90. What is the cost of each cookie? fff View Solution
fff Solve: - 7b = 49
 fff
View Solution
fff Bill went on a journey in his car. Gasoline costs about $3 per gallon. For his trip, Bill spent $60 on gasoline. How many gallons of gas did he use?
 fff
View Solution
fff Solve: - a3 = 4
 fff
View Solution
fff Solve: z- 2 = - 6
 fff
View Solution
fff 1300 gallons of water is needed to wet one-fourth area of a park. How many gallons of water is required to water the entire park? fff View Solution
fff In a computer-learning institute, there are 10 computers in each room. How many rooms are there in the institute if there are 80 computers altogether?
 fff
View Solution
fff Mr. William runs for about 5 miles every morning. How much time does he take complete his daily jogging, if he jogs one mile in 6 minutes?
 fff
View Solution
fff A quarter of an egg-tray has 7 eggs in it. How many eggs will an egg-tray contain? fff View Solution
fff Marissa distributed 99 chocolates evenly among 9 of her best pals on her birthday. How many chocolates will each of them get?
 fff
View Solution
fff Mr. John bought 30 cups of ice cream. How many cups of ice cream would each get, if there were 6 members in his family, including him? fff View Solution
fff Solve: - 9b = 81
 fff
View Solution
fff Solve: w150 = - 80
 fff
View Solution
fff The cost of 13 cookies is $125.97. What is the cost of each cookie? fff View Solution
fff In William's bakery, half a packet of bread contains 16 slices of bread. How many slices of bread would a full packet of bread contain?
 fff
View Solution
fff Arthur, Josh and Jason plan to have a party. They rent a video CD and buy some snacks for the party. The total cost of the party is $24. How much should each contribute to share the cost evenly? fff View Solution
fff Water flows from a tank into a garden. The capacity of the tank is 130 gallons. The rate at which the water flows into the garden is 13 gallons per hour. How long will it take for the tank to get empty?  fff View Solution
fff Find the value of 5q, by solving the equation 5q7= - 7. fff View Solution
fff How much does a full-carton of biscuits costs, if one half of a carton of biscuits costs $110?
 fff
View Solution
fff How much does each bottle cost, if a crate containing 32 bottles of soft drinks costs $64? fff View Solution
fff Hanna needs 5 yards of ribbon for a wall hanging. If the total cost of the ribbon is $30, then what would be the cost of one yard of ribbon?
 fff
View Solution
fff To bake 7 cakes, Emily uses 28 eggs. How many eggs will she need to make one cake?
 fff
View Solution
fff A box containing 12 card costs $3. How much does each card cost?
 fff
View Solution
fff There are 25 children in an orphanage. A charity trust gifts them a cheque of $1750. If the money is evenly distributed among the children, how much would each child get? fff View Solution
fff A pharmaceutical company distributed 4000 trial samples of an acne relief cream to middle school students. How many middle class students were there in the school, if each student received 2 samples?
 fff
View Solution
fff Nancy purchased 10 wristbands, $0.70 each, of different colors for her kid. How much did she spend to purchase the wristbands? fff View Solution
fff The teacher distributes 68 color-pencils evenly to all the students in a class. How many students were there in the class, if each of them got 4 pencils?
 fff
View Solution
fff Solve: - 8 x = 4.4 fff View Solution
fff Solve: 112 x = 6
 fff
View Solution
fff Solve: 75 v = 15
 fff
View Solution
fff Solve the equation m9 = 563 . fff View Solution
fff Solve the equation x3 = 423 to find the value of the variable x.
 fff
View Solution
fff Solve: y- 3.5 = - 7 fff View Solution
fff Solve: 4.5x = 9 fff View Solution